ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
پنج شنبه, 28 تیر 1397

perscivil telegram ad

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

رفتار تیرهای بتنی عمیق پیوسته

نوشته شده توسط  مهندس سحر عباسی

تیرهای عمیق به دلیل کاربرد وسیع در مهندسی عمران...

تیرهای عمیق به دلیل کاربرد وسیع در مهندسی عمران از جمله سیلوهاي بتن مسلح، دیوارهاي برشی، دالهاي تاشده، سازه هاي دریایی و ساختمانهاي بلند مورد توجه محققان میباشند. تیرهای عمیق به تیرهایی گفته می‌شود که در مقایسه با طول دهانه دارای ارتفاع زیادی باشند. تیرهای عمیق بتن مسلح با نسبت دهانه به عمق مشخص می‌شوند. 

برای تحلیل و طراحی یک سازه بایستی رفتار اعضا به تنهایی و در ترکیب با هم به درستی شناخته شود. از جمله این اعضای سازه¬ای، تیرهای بتن مسلح می باشند که طراحی دقیق بر مبنای رفتار واقعی آنها از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. طی سالیان گذشته این کار صورت گرفته و روابط طراحی موجود برای تحلیل و طراحی تیرهای معمولی می توانند به صورت نسبتا دقیقی رفتار واقعی تیر را پیش بینی کنند.
تیرهای عمیق، به دلیل داشتن هندسۀ خاص، دارای رفتاری متفاوت از تیرهای معمولی هستند و تحقیقات گسترده ای توسط محققان مختلف بر روی رفتار آنها صورت گرفته است.
طی سالیان گذشته، روابط گوناگونی در آیین نامه های مختلف برای طراحی تیرهای عمیق ارائه گردیده است که اکثرا بر مبنای نتایج تستهای آزمایشگاهی و بر اساس روابط ارائه شده برای تیرهای معمولی با اندکی تغییر بوده اند. این روشها عبارتند از : روش تعادل نيروها و خرپا که این روشها با نتايج تيرهاي آزمايش شده توسط ساير محققان مقايسه شده و اين مقايسه ها نشان مي دهد كه جوابهاي به دست آمده به روش خرپا، نتایج دقیق تری ارائه می دهد. در چند دهه اخیر با مطرح شدن مجدد روش مدل خرپایی یا (Strut-and-Tie Method STM)، این روش برای تحلیل و طراحی تیرهای عمیق مورد توجه قرار گرفته است.


هدف از این مطالعه بررسی رفتار تیرهای عمیق و روش های ارائه شده برای آناليز و طراحی تيرهای عميق می باشد. با توجه به ابهام كه كدام روش مناسبترين روش است، لازم شد بررسی های بيشتری برای پاسخگويی به نياز تحليل و طراحی چنين تيرهايی بعمل آيد.

منبع: پرس سیویل

مشاهده سایر مقالات سایت

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

آخرین اخبار

فیلم ها و مستندها

عضویت در خبرنامه