ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
جمعه, 04 اسفند 1396

perscivil telegram ad

معرفی سیستم قالب تونلی

نوشته شده توسط  مهندس سحر عباسی

معرفی، اجزا، مراحل اجرای قالب تونلی

روش قالب های تونلی یكی از جدید ترین روش های ساخت و ساز مسكن است كه به تازگی وارد كشور عزیزمان ایران شده است . در سیستم تونلی، دیوار ها و سقف های بتن مسلح به صورت هم زمان آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی می شوند.این روش ضمن بالا بردن سرعت و كیفیت اجرا، عملكرد سازه ای و رفتار لرزه ای مجموعه سازه را به لحاظ یكپارچگی اعضاء و اتصالات آن ها به نحو چشمگیری بهبود می بخشد.
نام تونلی به دلیل شكل قالب های فلزی هم زمان دیوار ها وسقف هاست . قالب های مورد استفاده، به اندازه تقریبی ابعاد فضا ها هستند. برای قالب بندی یا قالب برداری، نیاز به خردكردن قالب ها و تبدیل آن ها به ابعاد كوچك نیست و با همان ابعاد اولیه و به صورت یكپارچه از فضا خارج می شوند.خروج قالب های تونلی، پس از بتن ریزی دیوار و سقف و گیرش آن، با فاصله دادن قالب ها از جدار های بتن ریزی شده (قالب برداری )و با حركت افقی روی چرخ یا غلتك صورت می گیرد.جدار هایی كه با استفاده از این روش اجرا می شوندجدار های اصلی داخلی و بعضی جدار های خارجی (جانبی)هستند.
سازه ساختمان های با سیستم تونلی، از دیدگاه عملكرد لرزه ای اشكال عمده ای ندارد و تجربه زلزله های گذشته رفتارمناسب این سیستم سازه ای را در مقایسه با سیستم های دیگر ثابت كرده است.این روش هم مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد اما در پروژه های انبوه سازی مزایای آن بر معایب پیشی میگیرند .

مشاهده سایر مقالات سایت

منبع: پرس سیویل

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  1. مطالب تصادفی
  2. جدیدترین