ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
پنج شنبه, 28 تیر 1397

perscivil telegram ad

 

فلسفه آموزش معماری مدرن

نوشته شده توسط 

بررسی و ارزیابی چگونگی آموزش معماری

چکیده
آموزش معماری یکی از مهمترین مباحث در زمینه معماری امروز ایران به شمار می آید؛ زیرا در دوره ای هستیم که مسائل و امکانات بسیار متنوعی در زمینه ی معماری مطرح شده است که در بسیاری از عرصه ها در عمل با آنها مواجه هستیم، بدون آنکه اهداف و برنامه های آگاهانه و متفکرانه ای درباره آنها داشته باشیم.
اهمیت و حساسیت آموزش معماری نسبت به برخی از دیگر تخصصها در این است که در این رشته نمیتوان به سادگی رشته هایی مثل علوم طبیعی یا رشته های فنی مهندسی نسبت به انتقال دانش و تجربیات حرفه ای اقدام کرد .
آموزش معماری همواره در تنش با تجربه های معماری همراه بوده است. طراحی معماری تنها موضوعی برای حل کردن مشکلات نیست، بلکه یک سؤال است. درباره ی یافتن اینکه مشکلات عملاً چه چیزی هستند؟
دانشجویان معماری همیشه نیاز دارند که وقتی هنوز نمیدانند که چه چیزی را باید یاد بگیرند، خود را به درجه ی صلاحیتی جدی سوق دهند. بنابراین برخلاف دانشجویان رشته دیگر، آنها باید قبل از آنکه بدانند چه کاری را باید انجام دهند، به انجام دادن آن دست بزنند که البته این راه ویژه ای برای فکر کردن می باشد .
با اتكا به تعالیم حاصل از كتابهای معماری وتعقل حاصل از گفتگو با دانشجویان، مدرسانِ و مشاوران معماری ، مقاله حاضررا به عنوان راهکاری ارایه نموده؛ راهکاری كه تا حد امكان به اظهار نظرهای افراد شناخته شدة این دانش اتكا دارد و میتواند كاربرد سهل و راحت بهره گیری از این دانش را برای دانشجویان معماری میسر گرداند .

مقدمه
در دنیای معماری، آنانکه طراحی می کنند از به وجود آمدن طرح های جدید و ایده های نو لذت می برند و مسیر و کار خود را ادامه می دهند، اما آنانکه تازه قدم پیش روی خویش می گذارند، تا به دنیای معماری و طراحی وارد شوند سر در گم و گیج از اینکه چگونه می شود معمار شد و طراحی کرد، به طراح ها و دنیای اطراف خود نگاه می کنند .
. عده ای تصور می کنند که طراحی و تفکر و خلاق بودن امری ذاتی است که خداوند این موهبت را به عده ای خاص هدیه کرده وآنها از بهره گیری از آن بی نصیب هستند و این در حالی است که با اندکی تلاش می توان به هرچه خواست رسید .
در باب معماری و معماری داخلی، دانشجوهای بسیاری در تکاپوی یافتن مسیری مشخص هستند که با سیر آن بتوانند پاسخ طرح های خویش را بیابند برای روشن کردن این مسیر و این فرآیند باید قدم در راه شناخت طراحی گذاشت، و شناخت طراحی نیز به تنهایی ممکن نمی باشد .معماری وطراحی کردن در کنار دستیابی به شکلی درست و تعریفی مناسب از طراحی بدست می‎آید اینکه طراحی چگونه امری است با حل کردن این موضوع و پاسخ دادن به سوالاتی از این قبیل می توان گره گشای نوآموز معماری بود . در قسمت اول مقاله به تعریف معماری از منظر چیستی و چگونگی و ارتباط و تاثیر آن بر انسان پرداخته شده وبه ضرورت ایجاد آن به معنای واقعی خود اشاره شده است . در بخش دوم ،طراحی در معماری ، چگونگی مواجهه طراح مبتدی با مساله طراحی و مولفه های موثر بر فهم کافی از آن را مشخص نموده و نتایج می تواند راهبردهایی موثر به جهت تشخیص و سوگیری طراحی در امر آموزش معماری و تسهیل درونی شدن مساله طراحی نزد طراح مبتدی را ارایه نماید. در بخش سوم ،.......(ادامه در دانلود مقاله)

معماری چیست؟
پاسخ دادن به هر نوع پرسش«...چیست؟» به نوعی غیرممکن است. مثل انسان چیست؟ زمین چیست یا خوبی چیست؟ این نوع پرسشها، ماهیتا فراپرسشهایی هستند که فاقد تخصص موجود در حرفه ها و علا ئق مشخص هستند. معماری خیلی به ساختمانها مربوط نمیشود، هرچند ساختمانها بخش نسبتا بزرگی از آن هستند. معماری بیش از هر چیز، پاسخهایی شخصی به جهان است؛ تصمیمهایی که بعدها منجر میشوند به اینکه یک ساختمان یا چیزهای دیگری که معماران میسازند، ساخته شوند. اینها توسط ایده ها به پیش برده میشوند؛ ایده هایی که در پاسخ به این پرسش شکل میگیرند که چه چیز در دنیا ممکن است؟ یا ما دوست داریم چه چیزهایی در دنیا ممکن باشند؟
بنابراین فکر میکنم این تمایز که به شکل سنتی تعریف شده، تمایز خوبی است اینکه معماری، ساخت صرف یا ساختمان صرف نیست. درباره چیزی بیش از اینهاست. ایده هایی در آن وجود دارد. بیشتر این ایده ها که موجب تمایز آن از ساختمان میشوند، ایده هایی درباره دنیا هستند؛ دنیا به مفهوم عمیق آن.
جایگاه معماری در دنیا، جایگاه بسیار عمیقی است، چراکه حرفه ای است که با تجربه های بیرونی سروکار دارد. یک معمار مثل یک رمان نویس یا حتی یک موسیقیدان نیست که ....... (ادامه در دانلود مقاله)
علم و هنر طراحی و بنا کردن ساختمانها
در عالم سینما اصطلاحی وجود دارد كه ((ماسكه )) نام دارد و زمانی به كار می رود كه سوژه پشت چیزی پنهان شده و برای دیدنش باید دوربین را جابجا كرد و زاویه مطلوبتری انتخاب نمود تا سوژه از حالت(( ماسكه)) خارج شود با توجه به این كیفیت در سینما به این نتیجه رسیدیم كه می شودبه راههایی رسیدكه موضوع معماری از حالت ماسكه خارج شود . اگر صرفاً از دریچه معماری به معماری نگاه كنیم.زوایایی كه پیش رو خواهیم داشت((ماسكه)) است باید از زاوایای دیگری وارد شد.
به سببب تفاوت حوائج انسان ها به نسبت زمان ،مكان و مناسبات اقتصادی، اجتماعی،سیاسی و فرهنگی آنها،كیفیت ظهور نیازهایشان متفاوت است و در نتیجه ساختمان سازی نیز با همین شرایط انطباق می یابد.اما همه این مسائل هنوز در حیطه معماری نیست . یعنی ممكن است این بناها دقیق، درست ، مقرون به صرفه و كاملا منطبق بر یافته های علمی باشندونیازهای انسان را كاملا مرتفع سازندولی فاقدمعماری باشند.اگر بگوییم ((معماری اقلیم گرم و خشك))غلط است،بهتراست بگوییم....... (ادامه در دانلود مقاله)

معمار کیست؟
معمار باید در حیات دراماتیک باشد و با توجه به خصایل مثبتی که دارد ، آنها را در طراحی خود اعمال کند و نه در گذشته باشد و نه در آینده بلکه فقط برای مصرف کنندگان بنا ، با توجه به کاربری و الزاماتی که آسایش آنها را فراهم میکند معماری کند و اگر بنا رنگ و بویی از آن وطن مالوف داشته باشد ، انسان در آن آرامش می یابد و به طور خودکار آن بنا جاودانه خواهد شد .
اگر معماری غیر این باشد در چنین موقعی است كه.......... (ادامه در دانلود مقاله)
طراحی چیست،؟
گفته می شود که آموزش های معماری تا حدودی مانند یک "جعبه سیاه" شعبده بازی است،
چرا که دانشجویان به عنوان فرد عادی وارد می شوند و به عنوان معمار خارج می شوند,بدون اینکه واقعا بدانیم چه چیزی دراین بین اتفاق افتاده است .واژه ها و كلمه هایی كه استفاده می شود،همانند راز ، معما و مجهول است استیو جابز، از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت اپل کامپیوتر اواخر، یک بار گفت: طراحی یک کلمه خنده دار(عجیب) است.بعضی مردم فكر می كنند طراحی یعنی چطور به نظر رسیدن ، اما در اصل، اگرعمیق تر نگاه كنیم طراحی به چگونگی كار كردن بستگی دارد برای طراحیه چیزی واقعاً خوب،شما باید از آن به شناخت و معرفت برسید ،شما باید واقعاً........ (ادامه در دانلود مقاله)
روند طراحی
در آموزش معماری ، کار بر روی پروژه ها ، فعالیتی تجربی است که رسیدن به یک ارزیابی جدید از مساله و پیشنهاد راه حل قانع کننده در قالب طرح ها و امکانات جدید برای ساختمان ها را پیدا می کنیم. به عبارت دیگر، طراحی یك تلاش خلاق از ترجمه ایده ها و ترجمه شكل های تصویری مبهم ،و بازسازی آنها در پدید آوردن محصول جدید می باشد .
جنبه ها و مواردی که به ایجاد ساختمان جدید کمک می کنند ، اعم از : ........ (ادامه در دانلود مقاله)
آیا معماران یك روش كار دارند؟
در آموزش معماری ، دانشجویانی كه پذیرفته شده اند، در برخورد باحقایق، مراجع و فرمول ها و همچنین با داشتن مهارت های تكنیكی به اعتماد به نفس خاصی می رسند . این به ویژه زمانی قابل توجه است كه برخی دانشجویان ، اگر که آنها در طراحی دست آزاد و طراحی گرافیک خوب نیستند ، می توانند با ارایه های کامپیوتری انجام دهند .  با این حال، دانش و آموزش هر دو ابزار نظری بسیار مهم در کمک به طراحی می باشد، با این حال ، این دو ابزار نظری توانایی طراحی را تضمین نمی کند . دوره های تئوری، اندیشمندانه و توصیف کلامی می تواند درک درستی از مفاهیم را بدهد، اما آنها درك درستی از چگونگی انجام طراحی را نمی دانند. در ابتدا، یك دانشجو مجبور هست طراحی را شروع كند قبل از اینكه بداند این كا ر را چطور انجام دهد . دونالد شون می گوید : بعضی دانشجویان هرگز چیزی كه استاد درباره اش صحبت میكند را نمی فهمند . یک دانشجو بعد از دوران متوسطه ممکن است........... (ادامه در دانلود مقاله)
طراح و نحوه اندیشیدن
همیشه برای هر کس که طراحی می کند و مخصوصاً دانشجوهای طراحی این مسئله به وجود می‎آید که در هنگام مواجه شدن با یک مسئله ی طراحی چه باید کرد؟ همه ی طراح ها و دانشجوهای مبتدی به دنبال اصول و راهی می گردند که بر طبق آن اصول طراحی خود را شروع کنند. هر قدر تلاش برای یافتن این اصول بیشتر می شود در واقعیت فاصله گیری فرد از طراحی هم بیشتر می شود  تا جایی که....... (ادامه در دانلود مقاله)
ترسیم (دیاگرام) فرآیند طراحی
کارکردگرایی و ساختارگرایی در سال 1960-1970 در بسیاری از مناطق و سطوح ساختمان گسترش یافته بود . ساختارگرایان بر این اعتقاد بودند که به همراه عملکرد باید ساخت فضاها را نیز در نظر گرفت .
این باور بود که طراحان با جمع آوری اطلاعات شروع می كنند ، و آنها را تحلیل می کنند، و سپس نتایج را باهم تركیب می كنند . که خیلی زود به عنوان یک مدل نادرست رد شد .
در دهه 1960 محققان خواستار بررسی روند طراحی توسط طراحان با استفاده از شرح کار و روش کاری خود بودند ، این روش سوال برانگیز بود، چونكه نوشتن ، یك روش عادی برقراری ارتباط برای یک طراح نیست هنرمند Sölve Olsson اظهار داشت ، برای هنرمندان و معمارها سخت است كه خلاق باشند و همزمان خلاقیت خود را برداشت كنند . هنگامی كه كاری به خوبی انجام می شود، شما خیلی درگیر طرح هستید و ............. (ادامه در دانلود مقاله)
اختلافات فردی
سواله چگونه یك ساختمان را طراحی می كنید ؟ توسط پروفسور Lennart Holm به چندین معمار مشهور سوئدی ، که از جمله ، Nils Ahrbom ، Bengt Leonie Geisendorf ، Edman ، مطرح شد . Nils Ahrbom ، كسی است كه تعدادی از مدرسه ها را در شهرهای سوئد طراحی كرده است ، می گفت تا زمانی که همکارانش اطلاعات گسترده درباره این پروژه را جمع آوری نکنند، به آنها اجازه طراحی نخواهد داد . او بر این باور بود که :........... (ادامه در دانلود مقاله)
مبتدیان و کارشناسان
چگونه می توانید به اعتماد به نفس در شهود خود آنطور كه بسیاری از طراحان باتجربه در مورد آن صحبت كرده اند برسید ؟ آیا شما نیاز به یک استعداد منحصر به فرد دارید ؟ پروفسور Nigel Cross در قرن ١٩٩٠ ، هماتطور كه قبلا ذكر شد ، به این پرسش با استفاده از مشاهدات و تحقیقات گسترده آنچه ........ (ادامه در دانلود مقاله)
مسیر فرآیند طراحی
فرایند طراحی از کجا شروع می شود جزییات یا کلیات؟
مسیر فرآیند طراحی ممکن است از معماری به معمار دیگر طراحی متفاوت باشد. یا از پروژه ای به پروژه ای دیگر هیچ مسیر روشنی را در فرآیند طراحی نشان نمی دهد.آیا تنها خود طراح است كه باید فرایند را برای خود تالیف كند. شاید فهم روند و شیوه طراحی طراحان خوب جالب تر است تا روش شناسایی طراحی ......... (ادامه در دانلود مقاله)
نمودار هایی از فرآیند طراحی :
فرم در طراحی
از نگاه «لوکوربوزیه» آنچه در طراحی مهم است، طراحی فرمی است که بتواند حامی مفهوم و پیامی باشد و خواسته های کارکردی خود را نیز با ذات خود تطبیق دهد. در نظر او....... (ادامه در دانلود مقاله)
طراحی پایدار
معماری اقلیمی، معماری خورشیدی، معماری سبز، معماری اکولوژیکی، معماری اکوتک، معماری کربن صفر، معماری با انرژی کم، معماری با انرژی صفر، معماری مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر پایداری در معماری یك سبك یا گرایش خاص و متعلق به زمان فعلی نیست. طراحی پایدار به معنی برقراری تعادل میان نیازها و خواسته های انسان و شرایط دیگر ارکان نظام زیست جهانی در حال و آینده می باشد . طراحی پایدارتلاشی است در جهت....... (ادامه در دانلود مقاله)
نتیجه گیری

برای تعریف معماری باید مخاطب بنا رادرمرتبه های سرپناه سازی،ساختمان سازی و معماری بشناسیم .وجه مخاطب مرتبه معماری، وجهی است كه ........... (ادامه در دانلود مقاله)

 

لینک تصادفی: (رفتار تیرهای بتنی عمیق پیوسته)

https://perscivil.com/item/139-behavior-of-continuous-deep-concrete-beams

برای ارسال نظر وارد سایت شوید