ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
جمعه, 04 اسفند 1396

perscivil telegram ad

معرفی بادبند کمانش ناپذیر

نوشته شده توسط  perscivil.com

معایب بادبند کمانش ناپذیر و موارد کاربردی استفاده شده

"برگرفته از کتاب طراحی کاربردی بادبند کمانش ناپذیر همراه با مثال نرم افزاری ، نویسندگان : جناب مهندس سید بهادر ذکریا و مهندس سحر عباسی، انتشارات استحکام"

مقدمه:

رفتار لرزه ای مهاربندهای معمولی و مرسوم دارای مشکلات مختلفی است. از جمله این مشکلات می توان به شکل پذیری و منحنی هیسترزیس این دسته از بادبندها اشاره کرد. بادبندهای معمول و مرسوم دارای منحنی هیسترزیس نامتقارن در کشش و فشار هستندو همچنین در هنگام رفتار غیر الاستیک سازه، تحت بارهای وارده دچار کمانش می شوند. در این میان مهاربندهای کمانش ناپذیر به عنوان نسل جدید سیستم مهاربندی پیشنهاد شده اند و به دلیل عملکرد عالی و تأثیر گذاری خوب آنها در برابر زلزله در سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از بادبندها در مقایسه با بادبندهای هم مرکز معمولی از مقاومت فشاری بالاتری برخوردار هستند.
در بادبندهای کمانش ناپذیر مقاومت در برابر بار وارده و مقاومت در برابر کمانش از یکدیگر تفکیک شده اند و این مسئله سبب افزایش مقاومت و شکل پذیری آن ها می شود. در این بادبندها هسته فولادی شکل در برابر تنش های محوری مقاومت می کند و غلاف آن هم هسته مرکزی را در برابر کمانش مقاوم می سازد. طراحی صحیح بادبند کمانش ناپذیر این امکان را بدست می دهد تا مفصل های پلاستیک ناشی از کمانش در بادبند ایجاد نشده و این مسئله سبب افزایش ظرفیت محوری فشاری و ظرفیت جذب انرژی سیستم می شود. در سیستمBRB کاهش مقاومت به علت ناپایداری بوجود نخواهد آمد و طول مؤثر هسته را می توان صفردر نظر گرفت. در حالی که سیستم CBF تمایل بیشتری به کمانش تحت بار وارده را دارد و بدین ترتیب قابلیت جذب انرژی و ظرفیت محوری فشاری سیستم CBFنسبت به سیستم بادبند کمانش ناپذیر کمترخواهد بود. در سیستم بادبندهای هفت و هشت، تیرها می بایست در برابر نیروهایی که در اثر عدم تعادل بین ظرفیت کششی و فشاری در این بادبندها ایجاد می شود مقاومت کنند، که در اثر این مقاومت سختی سازه کاهش خواهد یافت و همچنین این بادبندها تمایل به کمانش در اثر بار وارده را دارند. در نتیجه این سیستم از بادبندها نسبت به سیستم بادبند کمانش ناپذیر قابلیت جذب انرژی کمتری را دارا می باشد.
قاب های مهار شده با بادبند کمانش ناپذیر (BRBF) منحنی هیسترزیس مناسب و ظرفیت های شکل پذیری بالایی از خود نشان داده اند که در پاسخ لرزه ایشان منعکس شده است.

تاریخچه بادبندهای کمانش ناپذیر
Yoshino وهمکارانش در سال 1971 در ژاپن تحقیقات بر روی بادبندهای کمانش ناپذیر اولین بار توسط صورت دادند. آنها دو نمونه آزمایش را انجام دادند، که این نمونه ها را دیوار برشی با بادبند می نامیدند. (BRBs) موارد استفاده بادبندهای کمانش ناپذیر
Wakabayashi و همکارانش صورت تحقیقات اولیه بصورت کاربردی بر روی بادبندهای کمانش ناپذیر صورت دادند، که اساساً بر روی یک ساختمان واقعی انجام گرفت. در ادامه، این تحقیق معلق ماند و از آن پس تحقیقات دیگری بر روی این دسته از مهاربند ها و کاربرد عملیشان صورت گرفت. BRB های پوشیده شده از پانل های بتن مسلح در هتل های زیادی از ژاپن مورد استفاده قرار گرفته اند،از قبیل برج 26 طبقه Raguzo Tower Osakaبیشترین نوع بادبند کمانش ناپذیری که مورد استفاده قرار گرفته است، بادبندیست که از یک ورق فولادی به عنوان هسته بادبند و یک لوله فولادی مربعی شکل پر شده از ملات به عنوان پوشش تشکیل شده است.از بادبندهای کمانش ناپذیر در (TCAB) به منظور افزایش مقاومت لرزه ای ساختمان دولتی کشور تایپه سرتاسر ساختمان استفاده شده است. همچنین در کشور تایوان چندین طرح و پروژه انتخاب شده اند، تا با عملکرد لرزه ای آن ها را بهبود دهند.استفاده از بادبندهای کمانش ناپذیر، Double-Tube , Double-Tee در ژاپن برای ساختمان های کم ارتفاع تقریباً هیچ مهاربندی مورد استفاده قرار نگرفته است. با این حال، طبقه، ظرفیت Drift برای ساختمان های مرتفع به منظور بدست آوردن اهدافی چون : سختی مناسب، کاهش ها بیشتر به عنوان دمپر مورد  بالا برای اتلاف انرژی، بادبندهای کمانش ناپذیرBRB شناخته شدند. در ژاپن استفاده قرار می گیرند.

برای دریافت مابقی مطلب از لینک بالا اقدام نمایید.

لینک تصادفی: (چرا از یونولیت سقفی استفاده نکنیم؟)

https://perscivil.com/item/195-why-not-use-polystyrene-ceiling

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  1. مطالب تصادفی
  2. جدیدترین