ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
جمعه, 04 اسفند 1396

perscivil telegram ad

 

کنترل روشنایی هوشمند

نوشته شده توسط  دکترهادی سوری

روشنایی یکی از مهمترین بخشهای مصرف انرژی...

روشنایی یکی از مهمترین بخشهای مصرف انرژی الکتریکی در محیط اطراف ما میباشد که پتانسیل بالایی در جهت راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی دارد. سیستم روشنایی جزء جدایی ناپذیر تمامی محیط ها با کاربری های گوناگون میباشد. در دنیای ساخت و ساز امروزی، سیستم روشنایی یک موضوع ویژه بوده و تعریف های متفاوتی نسبت به گذشته خود پیدا کرده است. در گذشته هدف از سیستم روشنایی تنها رفع نیاز روشنایی مطلوب در هر بخش از ساختمان متناسب با کاربری مد نظر آن بخش بوده است. اما امروزه از سیستم روشنایی علاوه بر تعریف سابق آن، استفاده های گسترده تری از قبیل ترکیب انواع روشنایی داخلی با طراحی های داخلی و فضاسازی های گوناگون، روشنایی های حجمی و تزئینی، متغییر و پویا بودن سبک روشنایی یک محیط برای استفاده در زمان ها و موقعیت های مختلف و استفاده های چند کاره از محیط و ... میباشد. با این کاربردهای جدید، سیستم روشنایی به حیطه مهندسی ورود پیدا کرده و تخصص های ویژه ای را به وجود آورده است. مسلما با پیشرفت های روز افزون در صنعت روشنایی، سبک های جدید مدیریتی و کنترلی در کنار آن شکل گرفته تا کارکرد سیستم روشنایی را راحت تر از گذشته سازد و به اصطلاح مبحث "سیستم روشنایی هوشمند" را شکل داده است.

راهکارهای اصلاح سیستم روشنایی ساختمان به سه دسته تقسیم می شوند :
الف : استفاده از ادوات کنترل سیستم روشنایی یا کنترل هوشمند روشنایی
ب : استفاده از تجهیزات و لامپ های کم مصرف
ج : اصلاح طراحی و چیدمان داخلی ساختمان بر اساس میزان نورگیری طبیعی ساختمان
حال با زبانی ساده، تجربی و دقیق، برخی از معایب سیستم روشنایی سنتی را بیان می کنیم و در مقابل مزایای هوشمندسازی روشنایی را مطرح کرده تا انتخاب غالب روشنایی هوشمند در بازار ساخت و ساز کنونی ساختمان در مقابل طرح سنتی آن، از تمامی جوانب مشخص شود.
مقایسه سیستم روشنایی سنتی و سیستم روشنایی هوشمند
معایب سیستم روشنایی سنتی:
عدم امکان تغییر در نوع کنترل
خاموشی زیاد در هنگام تغییرات و تعمیرات
مصرف بالا انرژی و بدون صرفه جویی
افزایش خرابی انواع چراغ ها
تعدد پر شمار کلیدهای سنتی دیواری
عدم امکان استفاده از سیستم های جدید روشنایی
مزایای سیستم روشنایی هوشمند:
اجرای انواع طرح های صرفه جویی در مصرف انرژی
تغییر اصولی شدت نور
استفاده از کلیدهای هوشمند دیواری با تعداد پل بالا ( خروجی بالا)
کنترل روشنایی از طریق درگاه های ارتباطی هوشمند از راه دور و نزدیک
شکیل بودن و راحتی مدیریت و کنترل هوشمند
راحتی در تعمیرات و تغییرات
کاهش هزینه های نهایی برق


هوشمند سازی
ابتدا رعایت تمهیدات زیر در تامین نورطبیعی تا حد امکان توصیه می گردد:فراهم نمودن امکان بهره مندی از نور طبیعی؛ هر منطقه با توجه به ساعت روز و نوع قرارگیری آن در ساختمان،تعریف خاص خود را از نور بهینه دارد که مقادیر آن در استانداردهای مرجع موجود می باشد. توانایی کنترل میزان نور توسط پرده، کرکره و سایبان در صورت توجیه اقتصادی منطقه بندی هر فضا بر اساس کاربری فضا، زمان بندی روشنایی، طرح معماری و دسترسی به نور روزهوشمند سازی سیستم روشنایی از روش های گوناگون قابل اجرا میباشد.
Lumen IQ تکنولوژی مدعی اند که این محصول، وقتی که در یک سیستم کنترل هوشمند به کار گرفته شود Lumen IQ کارشناسان تکنولوژی به مسئولین اجازه میدهد که مقداری از نور چراغ در هر محیط را تغییر دهند و مصرف انرژی نیز با هماهنگ شدن مقدار نور خروجی با استانداردهای روشنایی در شرایط متفاوت، کاهش یابد. امروزه این تکنولوژی در روشنایی معابر کاربرد دارد. کنترل روشنایی معابر با استفاده از یک مرکز اینترنتی فراهم میشود. سیگنالهای کنترلی از طریق اینترنت بوسیله خطوط بیسیم به یک مجموعه چراغ ارسال میگردد. این ابزار به مسئولین اجازه میدهد که کارآیی و عملکرد چراغهای خیابانی، مقدار انرژی مصرفی و انرژی ذخیره شده توسط کاهنده را ببینند. همچنین جمع آوری اطلاعات را انجام دهند و در خلال آنالیز و بررسی مقادیر بدست آمده، آنها را ثبت کنند. کنترل روشنایی معابر توسط سیستم اینترنتی مرکزی امروزه کاربرد لامپ های کم مصرف درساختمان افزایش یافته است. می دانیم طول عمر لامپهای کممصرف جدید بین 6000 تا 15000 ساعت است در حالی که طول عمر لامپهای معمولی استاندارد 750 تا 1000 ساعت است. طول عمر هر لامپ به عوامل مختلفی مانند کیفیت تولید، قرار گرفتن لامپ در معرض نوسانات ولتاژ، وارد شدن ضربه های مکانیکی، تعداد دفعات روشن و خاموش شدن و درجه حرارت محیط بستگی دارد. اگر مدت زمان روشن ماندن این لامپها در هر بار تنها چند دقیقه باشد طول عمر آنها کاهش مییابد. به طوری که دورههای 5 دقیقهای روشن ماندن لامپ، طول عمر آن را به میزان 85 درصد کاهش میدهد که این میزان به اندازه طول عمر لامپهای معمولی است.برای پیشگیری از چنین مشکلی باید هر بار حداقل به مدت 15 دقیقه لامپهای کممصرف را روشن نگه داشت. به همین خاطر استفاده از این لامپها در مکانهایی که لازم است مدت زمان کوتاهی روشن شوند به
صرفه نیست. را در جهت استفاده بهینه از لامپ های کم مصرف و در نتیجه کاهش Lumen IQ باتوجه به این نکته، میتوان تکنولوژی در محفظه چراغها قرار میگیرند. این قطعه سخت افزاری جای کمی Lumen IQ انرژی ، در ساختمان به کار برد. واحدهای کنترل کننده یک چراغ میباشد که در داخل آن نصب است. توابع تحت کنترل هر Lumen IQ را اشغال میکند. هر واحد واحد سه حالت روشن، خاموش و کاهنده است. حالت های روشن و خاموش (شب و روز) براساس سطوح روشنایی محیط و حالت کاهنده با برنامه ریزی و با توجه به مقادیر بدست آمده از سنسورهای مختلف، تنظیم میشود.
Lumen IQ نحوه قرارگیری اجزای مختلف در نتیجه می توان بر اساس نوع و میزان کاربری نقاط مختلف ساختمان، لامپ های کم مصرف را کنترل نمود تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی، عمر مفید لامپ هارا افزایش داد.استفاده کرد. Lumen IQ برای مثال در محل عبور و مرور ساختمان و پاگردها، از لامپ های کم مصرف مجهز به سیستم سیستم پس از روشن شدن به مدت 15 دقیقه روشن مانده و سپس خاموش گردد. میزان شدت نور طبقات را نسبت به نور لابی اصلی و همچنین در ساعات کم رفت و آمد مانند شب کاهش دهد. یا در سرویس های بهداشتی پس از خروج افراد و خاموش کردن دکمه، لامپ بلافاصله خاموش نشده و به مدت 15 دقیقه روشن بماند.


نتیجه گیری
طبق مطالعات، هوشمند سازی سیستم روشنایی مورد استقبال قرار گرفته است که این امر علاوه بر کاهش مصرف انرژی، موجب کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی نوری و همچنین باعث صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری میشود. با وجود پس از مدتی کاهش مصرف انرژی موجب جبران هزینه ها خواهد شد. ،Lumen IQ بالا بودن هزینه راه اندازی سیستم


منابع
2005 April در (IESNA) 1. استانداردها و مقاالت ارائه شدس در انجمن مهندسین روشنایی آمریکای شمالی تکنولوژی فرزان Lumen IQ 2. روش کنترل و پایش متمرکز روشنایی معابر جهت صرفه جویی انرژی با استفاده از آزاد ، آذین تاجفر بررسی روشهای مختلف کنترل هوشمند بیمارستان در جهت بهینه سازی مصرف انرژی

حدیثه وثوق_عسل عبد ایمان
دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران، موسسه آموزش عالی آل طه
هادی سوری پژوهشگر صنعتی سازی و هوشمند سازی

برای مشاهده کل مقاله از لینک بالا اقدام کنید.

 

لینک تصادفی: (چرا از یونولیت سقفی استفاده نکنیم؟)

https://perscivil.com/item/195-why-not-use-polystyrene-ceiling

برای ارسال نظر وارد سایت شوید