ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
جمعه, 04 اسفند 1396

perscivil telegram ad

مصاحبه با مهندس مجتبی مسگرزاده

نوشته شده توسط 

 فعال صنفی نظام مهندسی استان تهران

کاندیدای بازرسی سازمان استان تهران

(لینک مصاحبه تصویری در سایت آپارات در انتهای مطلب)

1-جناب مهندس مسگرزاده ضمن خوش آمدگویی خدمت شما و تشکر از این که وقت خود را در اختیار ما قراردادید لطفا برای آشنایی بیشتر مخاطبان خود را معرفی کنید؟

با عرض سلام و تشکر از سایت پرس سیویل جهت اینکه این مصاحبه را ترتیب داده است. مجتبی مسگرزاده کارشناس ارشد عمران – سازه و فارغ التحصیل سال 1374در مقطع لیسانس از دانشگاه آزاد تهران واحد مرکزی و فارغ التحصیل سال 1379 از دانشگاه دولتی رودهن در گرایش سازه و متولد سال 52 هستم.
تجربیات کاری بنده بیتشر در زمینه انجام پروژه های مختلف بوده و بیشتر از 22 سال سابقه حرفه ای در موقعیت های پیمانکاری، مشاور و ساختمان سازی شخصی داشتم و همچنین در سال 1395 هم بازرس سازه در نظام مهندسی بودم ودارنده پروانه اشتغال به کار پایه 1 نظام مهندسی در رشته نظارت، اجرا و طراحی هستم که سالهای متعددی را در این زمینه فعالیت داشتم .
همچنین مدرس دانشگاه دانشکاه علمی و کاربردی استان تهران فعال صنفی در زمینه نظام مهندسی ساختمان هستم و تلاش کردم تا در کنار همکاران بتوانیم در مجامع اثر مثبتی داشته باشیم علاوه بر مجامع در زمینه بخش نامه ها و مقررات هم نظرات کارشناسی مستقلی به مراجع ذی صلاح ارائه کرده ام.


2-جناب مهندس مسگرزاده دلیل حضور شما در انتخابات بازرسی پیشرو در سازمان نظام مهندسی استان تهران چیست؟

آنچه که اکثر اعضای سازمان برای وظایف بازرسان در سازمان در نظر می گیرند این است که بارزس سازمان وظیفه دارد تراز و بودجه سازمان را تصویب کند. البته تصویب تراز و بودجه سازمان جز شرح وظایف باررسان هست ولی محدود به این نیست و تصویب تراز و بودجه فقط بخش کوچکی از وظایف بازرسان که در قانون تصریح شده است

با توجه به اتفاقاتی که در سازمان نظام مهندسی افتاده و با تشکر از زحمات بازرسان قبلی در این زمینه به نظر می رسد که کارهای زیادی هست که باید برای بارزسی سازمان انجام شود و وظایف بازرسان به صورت گسترده در قانون مشخص شده که بارزس باید حضور جدی و فعال در سازمان داشته باشد.


3-جناب مهندس مسگرزاده کلا روند انتخاب بازرسان در سازمان چگونه است؟

در ماده 81 از آیین نامه اجرایی قانو ن نظام مهندسی تصریح شده است برای سازمان هایی که بیشتر از 5000 عضو دارند که شامل استان تهران هم می شود سه تا بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل باید انتخاب شود. روشی که درآیین نامه اجرایی در همین ماه 81 تصریح شده است این است که دو برابر تعداد بازرسان اصلی و علی البدل واجد شرایط از بین اعضای نظام مهندسی توسط هیئت مدیره انتخاب می شوند. پس با این وضعیت در تهران باید 8 نفر توسط هئیت مدیره انتخاب شوند و در مجمع عمومی رای گیری می شود و به سه نفر از اعضا رای میدهند که سه نفر از آنها بازرس اصلی می شود و نفر چهارم هم به عنوان بازرس علی البدل به مدت دو سال انتخاب می شود.

4- جناب مهندس مسگرزاده بازرسان در سازمان چه وظایفی دارند؟

در ماده 82 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظایف برزرسان مشخص شده است. وظایف و اختیارات بازرس (بازرسان) این طور تعریف شده است که:
الف- اظهار نظر درباره صحت و درستی صورت دارایی ها و صورت حساب دوره عملکرد و تراز نامه ای که هیات مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تهیه نموده است و تهیه گزارش و تسلیم آن به هیات مدیره حداقل 15 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی.
ب- اظهار نظر درباره صحت مطالب و گزارش ها و اطلاعاتی که هیات مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تنظیم نموده است.
پ- بازرسان باید اطمینان حاصل نمایند اقدامات و عملکرد هیات مدیره در حدود قانون و آیین نامه های اجرایی آن بوده و حقوق اعضا در حدودی که قانون و آیین نامه های آن تعیین کرده به طور یکسان رعایت شده باشد و در صورتی که هیات مدیره تخلف یا تخطی از قانون و آیین نامه داشته و یا اطلاعاتی بر خلاف حقیقت در اختیار مجمع عمومی قراردهند بازرس یا بازرسان مکلفند که مجمع عمومی را از آن آگاه نمایند.
ت- بازرس یا بازرسان با اطلاع هیات مدیره حق دارند، در هر موقع هرگونه رسیدگی و بازرسی لازم را انجام داده و اسناد و مدارک و اطلاعات مربوط به نظام مهندسی استان را از هیات مدیره مطالبه کرده و مورد رسیدگی قرار دهند. این رسیدگی نباید به گونه ای باشد که موجب وقفه در عملیات جاری شود.
ث- بازرس یا بازرسان می توانند به مسئولیت خود در انجام وظایفی که بر عهده دارند از نظر کارشناسان استفاده کنند، مشروط بر اینکه آنها را از قبل به طور رسمی و کتبی به نظام مهندسی استان معرفی کرده باشند. این کارشناسان در موارد وحدودی که بازرس یا بازرسان تعیین میکنند مانند خود بازرس حق هرگونه تحقیق و رسیدگی را خواهند داشت

5- جناب مهندس مسگرزاده تضمین و پشتوانه عملیاتی کردن وظایف بازرسان به چه صورت است؟

سوال جالبی پرسیدید. در ماده82آیین نامه اجرایی نوشته شده که بازرسان باید اطمینان حاصل کنند که عملکرد هئیت مدیره مطابق قانون بوده، بعد در انتهای این بند پ از ماده 82 آیین نامه اجرایی می نویسد که در صورتی که هیت مدیره تخلف و تخطی از قانون و آیین نامه های اجرایی داشته باشند و یا اطلاعاتی برخلاف حقیقت در اختیار مجمع عمومی قراردهند بازرس یا بازرسان مکلفند که مجمع عمومی را از ان آگاه نمایند اگر به این بند از آیین نامه اجرایی دقت نماییم به این نتیجه میرسیم که بازرسان به عنوان نماینده اعضا موظفند اطلاعات را در اختیار اعضا قرار دهند .
اعضا باید حضور داشته باشند و بتوانند از این مسایل و مشکلات آگاه شده و مشکلات را حل کنند و در واقع پشتوانه اجرایی و عملیاتی اش، حضور مستمر اعضا در سازمان و مجامع است که بتواند با اطلاعاتی که بازرسان در اختیارشان قرار می دهند استفاده کنند و مشکلات سازمان را حل کنند.

6- جناب مهندس مسگرزاده نظر شما در باره رای وکالتی چیست؟

تصویب نامه وزیران در انتهای سال 94 تغییراتی را در آیین نامه اجرایی داشت به این صورت که هر عضو حقیقی فقط می تواند از دو عضو حقیقی دیگر برای رای گیری مجامع وکالت بگیرد که می توانداین وکالت به صورت دفترخانه ای باشد یعنی وکالت رسمی و یا اینکه حداکثر 24 ساعت قبل از برگزاری مجمع در خود سختمان سازمان توسط خود سازمان تایید شود این چیزی است که در قانون مطرح شده ولی به نظر می رسد اگر رای های وکالتی کمتر باشد و اعضا حضور بیشتری در مجامع داشته باشند یقینا سازمان وضعیت بهتری پیدا می کند و پشتوانه معنوی و واقعی برای انجام وظایف محوله قانونی اش است.

7- جناب مهندس مسگرزاده حضور اعضا را برای مجمع خرداد سال 96 چگونه ارزیابی می کیند؟

با توجه به تعداد اعضای سازمان نظام مهندسی استان تهران که الان حدودا پنجاه هزار عضو است و آنچه که دیده شده در مجامع حداکثر 1500 تا 1800 تا در مجامع شرکت کردند این تعداد بسیار کمی و به نظر می رسد اگر 3 الی 4 درصد از اعضا در مجامع شرکت کنند ، نشان دهنده این است که اعضا نسبت به صنف خود حساسیت زیادی ندارند . تعداد بیشتری اعضا درمجامع عمومی سازمان چه جهت تایید تراز و بودجه چه انتخاب بازرسان بابد حضور فعالی داشته باشند و آن روز موفقیت سازمان که اعضا در مجمع حضور بیشتری داشته باشند.


سخن آخر
به نظر می رسد یکی از مشکلات ریشه ای در سازمان نظام مهندسی عدم حضور فعال و مستمر اعضا نظام مهندسی در مجامع برای انتخاب ها وسایر رای گیری ها است و این قضیه تاثیر منفی در پشتوانه معنوی سازمان نظام مهندسی دارد. اعضا باید حضور داشته باشند و بتوانند از این مسائل و مشکلات آگاه شده و مشکلات را حل کنند و در واقع پشتوانه اجرایی وعملیاتی حضور مستمر اعضا در سازمان و مجامع است تا در کنار یکدیگر مشکلات سازمان را حل کنند.
اگر که پشتوانه معنوی سازمان نظام مهندسی بیشتر باشد قطعا سازمان نظام مهندسی می تواند در نهادهایی با آنها کار می کند مثل شهرداری، مثل وزارت راه وشهرسازی قوی تر عمل کند و طبیعتا نتایج خدمات نظام مهندسی خیلی بیشتر میشود و بهره برداران ساختمانها هم از این امکانات و تسهیلات استفاده بهتری می کنند.

منبع :perscivil.com


لینک مصاحبه تصویری قابل مشاهده در سایت آپارات:

http://www.aparat.com/v/cKfxA


لینک تصادفی: (مصاحبه با دکتر نورالدین گندمی)

https://perscivil.com/item/208-interview-with-dr-gandomi


تهیه و تولید توسط: گروه تبلیغاتی پارسparsadvertise.ir

کانال تلگرام گروه تبلیغاتی پارس: https://t.me/parsadvertise

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  1. مطالب تصادفی
  2. جدیدترین

Variation Highlighted

Use module class suffix "highlighted"

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley.

Variation Border

Use module class suffix "border"

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley.

Variation Solid

Use module class suffix "solid"

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley.

Variation Dark

Use module class suffix "bg-dark"

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley.