ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
دوشنبه, 27 آذر 1396

perscivil telegram ad

 
تصاویر از:www.irceo.net تصاویر از:www.irceo.net

قانون‌گریزی در روند ساخت و ساز

نوشته شده توسط  علی کسائی پور

متاسفانه باز هم به علت گودبرداری غیراصولی در مجاورت یک ساختمان شاهد بروز حادثه‌ای تلخ و فوت هموطنانمان هستیم.

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در واکنش به حادثه گودبرداری که اخیرا در ورامین رخ داده، گفت: متاسفانه باز هم به علت گودبرداری غیراصولی در مجاورت یک ساختمان شاهد بروز حادثه‌ای تلخ و فوت هموطنانمان هستیم.
به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از روابط عمومی نظام  مهندسی ساختمان استان تهران، مهندس حميدرضا خوشدل افزود: طبق اطلاعات کسب شده، برای این ملک هیچ ناظر و پروانه‌ای مشخص و صادر نشده و با اجازه مسئولان شهری، گودبرداری انجام شده بود که منجر به این حادثه شد.
وی با بیان اینکه متاسفانه عوامل ذی صلاح که باید در این پروژه حضور داشته باشند حضور نداشتند، اظهار کرد: معضلی که ما در ساخت و  سازهای شهری به شدت با آن روبه رو هستیم عدم  حضور افراد دارای صلاحیت در  فرآیندهای اجرایی ساخت و ساز است. متاسفانه در حادثه اخیر، اجازه انجام فعالیت گودبرداری بدون صدور پروانه صادر شده و اين موضوع باعث رخ دادن این حادثه تلخ و ناگوار شده است.
وی با اشاره به روند قانوني كار  گفت: ابتدا باید درخواست از سوی مالک انجام شود، ناظر و مجری پروژه مشخص شود، پروانه صادر شود، مجوزهای لازم برای انجام عملیات از شهرداری اخذ شود و.... تجربه نشان داده هرکجا که حادثه‌ای در زمینه ساخت و ساز و گودبرداری اتفاق افتاده در روند عملیات بی قانونی‌هایی رخ داده است.
مهندس خوشدل افزود: در قانون، روند ساخت و سازها به صورت کامل مشخص شده، قانون شهرداری‌ها نیز تعریف شده که شهرداری‌ها ملزم به رعایت آن هستند، علاوه بر این قانون نظام مهندسی نیز کاملا مشخص است پس هیچ بحث و اشکالی در حوزه قانون وارد نیست.
 معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه تنها اقدامی که سازمان نظام مهندسی در مواجهه با این تخلفات و حوادث می‌تواند انجام دهد اصرار به اجرای قانون است، اظهار کرد: ما طی 3 سال اخیر در استان تهران نزدیک به 40 هزار بازدید از ساختمان‌های در  حال ساخت انجام داده ایم، به همین میزان به ناظران تذکر داده‌ایم، به شهرداری نامه زده و اعلام خطر  و توقف پروژه کرده‌ايم.
وی تاکید کرد: یکی از بزرگترین افتخارات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران این است که طی سه سال اخیر توانسته به واسطه بررسی‌ها، حضور بر سر پروژه‌ها، آموزش‌های لازم و غیره، حوادث در حوزه ساخت و ساز را کاهش دهد. خوشبختانه آتش نشانی، وزارت کشور و سایر مراجع به این موضوع اذعان دارند که سازمان نظام مهندسی در کاهش حوادث کمک شایانی کرده است.
گفتنی است شامگاه یکشنبه 19 دی‌­ماه، یک ساختمان چهارطبقه در خیابان شهید باهنر ورامین به دلیل گودبرداری غیراصولی ساختمان کناری به طور کامل فروریخت که در اثر آن، سه نفر شامل یک زن و دو کودک 12 و شش ساله جان خود را از دست دادند.

1 نظر

  • Affinity
    پیوند نظر Affinity پنج شنبه, 26 اسفند 1395 ساعت 11:57

     Very well written, thank you for the story of your journey. I have a couple of questions: are you in cotmcniuamion with the Rollands, your Mennonite aunt and uncle, and/or your sister?

برای ارسال نظر وارد سایت شوید