ورود به سایت

نام کاربری*
رمزعبور*
مرا به خطر بسپار

ثبت نام

فیلد های ستاره دار(*) را پر نمایید.
نام*
نام کاربری*
رمزعبور*
تکراررمز عبور *
ایمیل*
تکرارایمیل *
کدامنیتی*
تصویرمجدد
چهارشنبه, 01 فروردين 1397

perscivil telegram ad

 

لزوم نیاز به اصلاح ارائه خدمات مهندسی

نوشته شده توسط  علی کسائی پور

اصلاح مدیریت و پیچیدگی،عوامل ریشه ای و راهکارها


با توجه به سیستم ارائه خدمات مهندسی، کلیه عوامل دخیل در امر مسکن اعم از بهره برداران نهایی که همان مردم هستند، قشر متخصصین و در نهایت خود مسیولئین دچار معضلات اساسی می شوند. اگر مدیریت صحیح باشد هم مدیر و همه عوامل درگیر ذکر شده از این همه پیچیدگی در امور رها شده و با سهولت بیشتری به سمت توسعه مهندسی کشور خواهیم رفت.به طور مثال با توجه تناقضات و پیچیدگی های در امور اداری و سیستم خدمات مهندسی و یا به عبارتی ، عدم هماهنگی میان سه بخش درگیر در حوزه ساخت و ساز یعنی وزارت خانه و شهرداری و نظام مهندسی ، هم مالک برنامه زمان بندی مشخصی برای سرمایه گذاری ندارد و هم هر روز با یک بخش نامه جدید دچار سردرگمی می شود .بسیاری از قوانین و امور اداری در بخش صدور پروانه فقط باعث تکلف امور شده و هیچ نقش موثری  نه تنها در بهبود کیفیت خدمات مهندسی ندارد و در  زیبا سازی شهری و توسعه فرهنگ کشور نیز نقشی موثر ندارد.

عدم مدیریت صحیح و پیچیدگی امور ارایه خدمات مهندسی که در مقاله ای از وزیر مسکن  جناب عباس آخوندی تحت عنوان ( دولت، نظام ملی ساخت و ساز و توسعه مهندسی در ایران، عباس آخوندی، سال 85) نیز اشاره شده باعث شده مالکین و بهره برداران نهایی که مردم کشور عزیزمان هستند دچار مشکلات جدی بخصوص سال های اخیر با توجه به اوضاع اقتصادی کشور شوند. این سیستم ارائه خدمات مهندسی خدمت موثری به جامعه نمی کند.

نظرم بر این است که باید از محدودیت های ناشی از برنامه ریزی های ناصحیح که تاکنون در حوزه ساخت و ساز در سطح کلان شهری ، خارج شویم . نکته مهم در اصلاح امور و مدیریت صحیح، مد نظر قرار دادن رعایت حقوق همه عوامل درگیر در این حوزه است . نه تنها باید حقوق مالک و بهره بردار در این روند اصلاح رعایت شود بلکه قوانین باید به گونه ای اصلاح شود که حقوق متخصصین این حوزه بخصوص مهندسین و عوامل درگیر در امور اجرایی یعنی کارگران نیز رعایت گردد. این گونه مالک و سرمایه گذاران مسکن با  دید بهتری وارد ساخت و ساز شده و روند ساخت و ساز رشد بیشتری می کند و ریسک سرمایه گذاری در این حوزه هم کمتر شده و جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذارآن خواهد داشت.  با رعایت حق متخصصین که همان رعایت حق الزحمه متناسب با تخصص آنهاست، متخصین می توانند با فراغ بال بیشتری بر روی خدمات تخصصی خود تمرکز کرده و در توسعه مهندسی کشور نقش موثری داشته باشند.
البته لازم به ذکر است مهندسین نیز باید به کار حرفه ای خود بها دهند و حقوق مردم و جامعه خود را رعایت کنند. نظرم بر این است که ارگان های مربوطه به توسعه شهری و بهبود خدمات مهندسی که وظیفه آنهاست نپرداختند و این امر به دلایلی چون به کار گماشتن افراد غیر متناسب و غیر متخصص در امور می باشد که همین منجر به استفاده از غیر متخصصین  در کلیه حوزه های ساخت و ساز شده است .
البته نقش تک تک مهندسان را در اصلاح امور اصلی تر می دانم.
در پایان باید گفت که برای "اصلاح جامعه مهندسی " با توجه به اینکه بر این باور هستم که" از ماست که برماست" و باید "ریشه " را اصلاح کرد و به عبارتی" علت را از بین برد تا معلول از بین رود "، جامعه مهندسی از "درون" مشکل دارد . جامعه مهندسی متشکل از "تک تک مهندسان است" پس تک تک مهندسان باید "همت و تفکر " کنند تا  "عوامل ریشه ای"  مشکلات جامعه مهندسی حل شود و این حاصل نمی شود مگر با بیرون کشیدن این عوامل ریشه ای  از درون تک تک مهندسان و ارائه "راهکار" برای رفع آنها.
به طور مثال یکی از مشکلات ، عدم اتحاد بین مهندسان یا تفرقه ( لازم به ذکر است  دست های پشت پرده (...) از عوامل بیرونی که خودش معلول)

از عوامل ریشه ای: تفاوت قایل شدن بین 7 رشته و برتر دانستن یک رشته به رشته دیگر  ، بدبینی متقابل نسبت به یکدیگر ، فضای انتقادی ناصحیح ، رقابت ناصحیح ، ...

در مورد این مشکل می توان از راهکارهای ریشه ای ،برابر دانستن حقوق همه رشته ها لزوما نه متساوی دانستن ، گسترش خوش بینی ، نقد منصفانه و بدور از غرض ورزی ، فضای رقابتی سالم ....


به امید پیشرفت روز افزون تک تک مهندسان کشور عزیزمان.

نویسنده: مهندس سحر عباسی، کارشناس ارشد سازه

منبع: پرس سیویل